Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Answer:
1.) Magnitude = 5596 N
2.) Direction = 60 degrees
Explanation: You are given that the breakdown vehicle A is exerting a force of 4000 N at angle 45 degree to the vertical and breakdown vehicle B is exerting a force of 2000 N
Let us resolve the two forces into X and Y component
Sum of the forces in the X - component will be 4000 × cos 45 = 2828.43 N
Sum of the forces in the Y - component will be 2000 + ( 4000 × sin 45 )
= 2000 + 2828.43
= 4828.43 N
The resultant force R will be
R = sqrt ( X^2 + Y^2 )
Substitutes the forces at X component and Y component into the formula
R = sqrt ( 2828.43^2 + 4828.43^2 )
R = sqrt ( 31313752.53 )
R = 5595.87 N
The direction will be
Tan Ø = Y/X
Substitute Y and X into the formula
Tan Ø = 4828.43 / 2828.43
Tan Ø = 1.707106
Ø = tan^-1( 1.707106 )
Ø = 59.64 degree
Therefore, approximately, the magnitude and direction of the resultant force on the truck are 5596 N and 60 degree respectively.
Answer:
Answered
Explanation:
1 and 3 are necessary
Every bit of force applied to the bumper will be transmitted to the cart EXCEPT for the force needed to accelerate the bumper. This is the net force on the bumper.
If the bumper was heavy then a significant amount of force might be needed to accelerate the bumper so the amount transmitted to the cart would be substantially reduced.
If the net force on the bumper is small then the amount transmitted to the cart is almost the entire force applied.
Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
Answer:
Normal Conversation: i=106i0
i(dB)=60
Power saw a 3 feet: i=1011i0
i(dB)=110
Jet engine at 100 feet: i=1018i0
i(dB)=180
Explanation:
if these are the same as edge, then these are the answers! :)