A roller coaster accelerates from an initial velocity of 6.0 m/s to a final velocity of 70 m/s over 4 seconds. whats the acceleration
Answer: (a) The gravitational force on the object at the North Pole of Neptune is 51.7N
(b) The apparent weight of the object at Neptune's equator is 50.4N
Explanation: Please see the attachments below
Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).
Answer:

Explanation:
You can consider that the force that acts over the proton is the same to the force over the electron. This is because the electric force is given by:


where E is the constant electric field between the parallel plates, and is the same for both electron and proton. Also, the charge is the same.
by using the Newton second law for the proton, and by using kinematic equation for the calculation of the acceleration you can obtain:

(it has been used that vp^2 = v_o^2+2ad) where d is the separation of the plates, ap the acceleration of the proton, vp its velocity and mp its mass.
By doing the same for the electron you obtain:

we can equals these expressions for both proton and electron, because the forces qE are the same:
