Answer:
2.5 ms
Explanation:
v = Speed of sound in air = 343 m/s
f = Frequency = 200 Hz
Wavelength is given by

In the case of destructive interference, path difference is given by

Delay is givenn by

The minimum headphone delay, that will cancel this noise is 2.5 ms
Answer:
The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Explanation:
Given that,
Wavelength 
m = 160000
We need to calculate the length
Using formula of wavelength
Laser tube behave like closed pipe



Distance traveled by pulse of light in one back and fourth trip



We need to calculate the time
Using formula for time



We need to calculate the number of round
Using formula of number of round



Hence, The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%