Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
d) 12 V
Explanation:
Due to the symmetry of the problem, the potential (relative to infinity) at the midpoint of the square, is the same for all charges, provided they be of the same magnitude and sign, and be located at one of the corners of the square.
We can apply the superposition principle (as the potential is linear with the charge) and calculating the total potential due to the 4 charges, just adding the potential due to any of them:
V = V(Q₁) + V(Q₂) +V(Q₃) + V(Q₄) = 4* 3.0 V = 12. 0 V
The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
The period of the second pendulum is 0.9 s
Explanation:
The period of a simple pendulum is given by the equation

where
L is the length of the pendulum
g is the acceleration of gravity at the location of the pendulum
For the first pendulum, we have
L = 0.64 m
T = 1.2 s
Therefore we can find the value of g at that location:

Now we can find the period of the second pendulum at the same location, which is given by

where we have
L = 0.36 m (length of the second pendulum)

Substituting,

#LearnwithBrainly
Answer:
True statements:
Power is the rate at which work is done.
Power is the rate at which energy is transformed.
The SI unit of power is watt.
A person is limited in the total work he or she can do by the rate at which energy can be transformed.
Explanation:
The above statements are true.
1. Power is defined as the rate at which work is done.
2. Power is the rate at which energy is transformed. Whenever energy changes its form, or moves from one place to another, the rate at which it makes those changes is described as power.
3. The SI Unit of power is watts. If 1 joule of energy is converted by an object in 1 second then its power is called one watt.
So, the statement<em> 'the SI unit of power is the horsepower' is</em> false.
4. A person is limited in the total work he or she can do by the rate at which energy can be transformed i.e, his power. He is not only limited by the total energy required.
So, the statement <em>'A person is limited in the total work he or she can do only by the total energy required'</em> is not completely true.