We can first calculate the net force using the given information.
By Newton's second law, F(net) = ma:
F(net) = 25 * 4.3 = 107.5
We can now calculate the frictional force, f, which is working against the applied force, F(app) (this is why the net force is a bit lower):
f = F(net) - F(app) = 150 - 107.5 = 42.5 N
Now we can calculate the coefficient of friction, u, using the normal force, F(N):
f = uF(n) --> u = f/F(N)
u = 42.5/[25(9.8)]
u = 0.17
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
Answer:
Explanation:
Given:
Steam Mass rate, ms = 1.5 kg/min
= 1.5 kg/min × 1 min/60 sec
= 0.025 kg/s
Air Mass rate, ma = 100 kg/min
= 100 kg/min × 1 min/60 sec
= 1.67 kg/s
A.
Extracting the specific enthalpy and temperature values from property table of “Saturated water – Pressure table” which corresponds to temperature at 0.07 MPa.
xf, quality = 0.9.
Tsat = 89.9°C
hf = 376.57 kJ/kg
hfg = 2283.38 kJ/kg
Using the equation for specific enthalpy,
hi = hf + (hfg × xf)
= 376.57 + (2283.38 × 0.9)
= 2431.552 kJ/kg
The specific enthalpy of the outlet, h2 = hf
= 376.57 kJ/kg
B.
Rate of enthalpy (heat exchange), Q = mass rate, ms × change in specific enthalpy
= ms × (hi - h2)
= 0.025 × (2431.552 - 376.57)
= 0.025 × 2055.042
= 51.37455 kW
= 51.38 kW.
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N