When an experiment happens in the USA and the test of the world read it conversions may go wrk v and think that the experiment is false
Answer:
50000 N
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Force (F) =?
Next, we shall determine the acceleration of the bullet. This can be obtained as follow:
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Acceleration (a) =?
v² = u² + 2as
400² = 0 + (2 × a × 0.08)
160000 = 0 + 0.16a
160000 = 0.16a
Divide both side by 0.16
a = 160000 / 0.16
a = 1×10⁶ m/s²
Finally, we shall determine the force exerted by the bullet on the target. This can be obtained as follow:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
Acceleration (a) of bullet = 1×10⁶ m/s²
Force (F) =?
F = ma
F = 0.050 × 1×10⁶
F = 50000 N
Thus, the bullet exerted a force of 50000 N on the target.
Answer:
39975kgm/s due east
Explanation:
Given parameters:
Mass of the blimp = 533kg
Velocity = +75m/s due east
Unknown:
Momentum of the body = ?
Solution:
The momentum of a body is the amount of motion it posses.
Momentum is the product of mass and velocity;
Momentum = mass x velocity
Insert the parameters and solve;
Momentum = 533 x 75 = 39975kgm/s
The momentum of the body is 39975kgm/s due east
Answer:
B. 4 m/s
Explanation:
v=d/t
Running for 300 m at 3 m/s takes 100 seconds and running at 300 m at 6 m/s takes 50 seconds. 100 s + 50 s = 150 s (total time). Total distance is 600 m, so 600 m/ 150 s = 4 m/s.
Answer:
Tarzan, who weighs 688N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 18m long. From the top of the cliff to the bottom of the swing he descends by 3.2m.
Explanation: