Answer:
Explanation:
Let v be the linear velocity , ω be the angular velocity and I be the moment of inertia of the the puck.
Kinetic energy ( linear ) = 1/2 mv²
Rotational kinetic energy = 1/2 I ω²
I = 1/2 m r² ( m and r be the mass and radius of the puck )
Rotational kinetic energy = 1/2 x1/2 m r² ω²
= 1/4 m v² ( v = r ω )
Total energy
= Kinetic energy ( linear ) + Rotational kinetic energy
= 1/2 mv² + 1/4 m v²
= 3/4 mv²
rotational K E / Total K E = 1/4 m v² / 3/4 mv²
= 1 /3
So 1 /3 rd of total energy is rotational K E.
We have that The ratio U1/U2 of their potential energies due to their interactions with Q is
From the question we are told that
Question 1
Charge q1 is distance r from a positive point charge Q.
Question 2
Charge q2=q1/3 is distance 2r from Q.
Charge q1 is distance s from the negative plate of a parallel-plate capacitor.
Charge q2=q1/3 is distance 2s from the negative plate.
Generally the equation for the potential energy is mathematically given as

Therefore
The Equations of U1 and U2 is
For U1

For U2

Since
U is a function of q and q2=q1/3
Therefore

For Question 2
For U1

Therefore

For more information on this visit
brainly.com/question/23379286?referrer=searchResults
Answer:
0.68 m
Explanation:
α = dL / L1*(dT)
dL = L1(dT) * α
Initial length, L1 = 100
Chang in Length =dL
α linear expansivity ; dL = change in length ; dT = change in temperature ; L1 = initial length
α of iron rod = 1.13 * 10^-5 k
dL = 100(40 - 10) * 1.13 * 10^-5
dL = 100(30) * 1.13 * 10^-5
dL = 3000 * 1.13 * 10^-5
dL = 3390 * 10^-5
dL = 0.0339 m
Error :
Distance measured = 2km = (2 * 1000) = 2000m
[Distance measured / (initial length + change in length)] × change in length
Error = (2000 / (100 + 0.0339)) * 0.0339
Error = (2000 / 100.0339) * 0.0339
Error = 19.993222 * 0.0339
Error = 0.6777702
Error = 0.68 m
Explanation:
Mass of the Earth is equal to,

Any number can be written in the form of scientific notation as :

m is the real number
n is any integer
Mass of the earth can be written in the form of scientific notation as :

Here,
m = 5.97
n = 24
Hence, this is the required solution.
Answer:
The time to boil the water is 877 s
Explanation:
The first thing we must do is calculate the external resistance (R) of the circuit, from the description we notice that it is a series circuit, by which the resistors are added
V = i (r + R)
We replace we calculate
r + R = V / i
R = v / i - r
R = 10/12 -0.04
R = 0.793 Ω
We calculate the power supplied
P = V i = I² R
P = 12² 0.793
P = 114 W
This is the power dissipated in the external resistance
We use the relationship, that power is work per unit of time and that work is the variation of energy
P = E / t
t = E / P
t = 100 10³/114
t = 877 s
The time to boil the water is 877 s