
Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
Answer:

Explanation:
Here we know that the glider is accelerated uniformly from rest to final speed of 25.7 m/s in total distance of d = 46.9 m
so we will have


d = 46.9
so for uniformly accelerated motion we have



now we will find the total work done given as change in kinetic energy



now power is given as



Thank you for posting your question here at brainly. Below is the answer:
sum of Mc = 0 = -Ay(4.2 + 3cos(59)) + (275)(2.1 + 3cos(59)) + M
<span>- Ay = (M + (275*(2.1 + 3cos(59)))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>sum of Ma = 0 = (-275)(2.1) - Cy(4.2 + 3cos(59)) + M </span>
<span>- Cy = (M - (275*2.1))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>Ay + Cy = 275 = ((M+1002.41)+(M-577.5))/(5.745) </span>
<span>= (2M + 424.91)/(5.745) </span>
<span>M = ((275*5.745) - 424.91)/2 </span>
<span>= 577.483 which rounds off to 577 </span>
<span>Is it maybe supposed to be Ay - Cy = 275</span>
To
solve this problem, we assume that the wavelength of the light in air is 500
nanometers.
For this case we
only need the refractive index of the polystyrene. For an antireflective
coating, we need a quarter of wave thickness at the wavelength in the air. Which
means that the antireflective coating needs to be as thick as 1/4 of the
wavelength, divided by the coating’s refractive index. This is expressed
mathematically in the form:
x = λ / (4 * n)
where,
x = thickness
λ = wavelength
of light
n = index of
refraction of polystyrene
Substituting:
x = 500 nm / (4
* 1.49)
x = 500 nm / 5.96
x = 83.90 nm
Answer:
A. plot an H-R diagram for the stars in the cluster.
Explanation:
A star cluster can be defined as a constellation of stars, due to gravitational force, which has the same origin.
The astronomy student would have to plot an H-R diagram for the stars in the cluster and determine the age of the cluster by observing the turn-off point. The turn-off is majorly as a result of gradual depletion of the source of energy of the star. Thus, it projects off the constellation.