Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:
velocity = 472 m/s
velocity = 52.4 m/s
Explanation:
given data
steady rate = 0.750 m³/s
diameter = 4.50 cm
solution
we use here flow rate formula that is
flow rate = Area × velocity .............1
0.750 =
× (4.50×
)² × velocity
solve it we get
velocity = 472 m/s
and
when it 3 time diameter
put valuer in equation 1
0.750 =
× 3 × (4.50×
)² × velocity
velocity = 52.4 m/s
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




Answer: 51841.5 Watts
Explanation: Using the kinematic equation for the final velocity for a constant acceleration we have:
Vf=Vi+a*t
replacing the values the results is
a=(Vf-Vi)/t= (30.55 m/s-19.44 m/s)/5s= 2.22 m/s^2
Remenber that to convert the speed in Km/h to m/s we have to multiplier by the factor 0.277.
Finally to calculate the increment of power get the final velocity we have to use Neton second law to determine the Force applied to the car.
F=m* a=2100 Kg* 2.22 m/s^2= 4666.2 N
Then increment power to accelerate is given by:
ΔPower= Force* Δ velocity= 4666.2 N* 11,11 m/s= 51841.5 Watts
Answer:
The astronaut who has a mass of 80 kg without the toolkit do survive with 40 seconds of remaining air
Explanation:
Due the astronaut throws the 10-kg tool kit away with a speed of 8 m/s, it gives a momentum equivalent but in the other direction, so
, then we can find the speed that the astronaut reaches due to its weight we get,
.
Finally, as the distance to the space shuttle is 200m, the time taken to the astronaut to reach it at the given speed will be
, as the remaining air time is 4 min or 240 seconds, The astronaut who has a mass of 80 kg without the toolkit do survive with 40 seconds of remaining air.