Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz