Answer:
14 rev
Explanation:
= initial angular velocity = 2.5 revs⁻¹
= final angular velocity = 0.8 revs⁻¹
= Angular acceleration = - 0.2 revs⁻²
= Angular displacement
Using the equation

So the number of revolutions are 14
Answer:
( About ) 6.8nC
Explanation:
We are given the equation |Q2| = mgd^2 / kQ1. Let us substitute known values into this equation, but first list the given,
Charge Q2 = +45nC = (45 × 10⁻⁹) C
mass of charge Q2 = 4.5 μg, force of gravity = 4.5 μg × 9.8 m/s² = ( 4.41 × 10^-5 ) N,
Distance between charges = 25 cm = 0.25 m,
k = Coulomb's constant = 9 × 10^9
_______________________________________________________
And of course, we have to solve for the magnitude of Q2, represented by the charge magnitude of the charge on Q2 -
(4.41 × 10^-5) = [(9.0 × 10⁹) × (45 × 10⁻⁹) × Q₂] / 0.25²
_______________________________________________________
Solution = ( About ) 6.8nC
Answer:
The Surface heat flux is -9205 W/m^2
Explanation:
Explanation is in the following attachment
Answer:
The answer is below
Explanation:
Given that:
mass (m) = 86 kg, distance (L) = 2.75 m, θ = 31°, force (F) = 595 N, initial velocity (
) = 2.4 m/s, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
The net work can be gotten from the equation:

From the work-energy theorem equation, we can get her speed at the top of the ramp (
)
Hence:

Answer:
the answer the correct is 3
Explanation:
Let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp
I = m
- m v₀
Let's calculate
I = 0.4 5.0 - 0
I = 2.0 N s
By Newton's law of action and reaction the force on the ball is equal to the force that the ball exerts on the foot, therefore the impulse on the foot of equal magnitude, but in the opposite direction
I = 2.0 Ns with 60°
When reviewing the answer the correct is 3