Answer:
4.41 × 10¹² J, 2.72 × 10³ m³, 0.907 × 10 ⁻³ m
Explanation:
Gravitational potential energy = mgh
where m is mass in kg, g is acceleration due to gravity in m/s², and h is the distance from the base of the dam.
mass of the surface water = density of water × volume of water × 1 m = 1000 kg / m³ × 3.0 × 10⁶ m² × 1 m = 3 × 10⁹ kg
Gravitational potential energy = 3 × 10⁹ kg × 9.81 m/s² × 150 m = 4.41 × 10¹² J
b)what volume of water must pass through the dam to produce 1000 kw-hrs
1 000 kw-hr = 3.6 × 10 ⁹ J
the dam has mechanical energy conversion of 90% to electrical energy
Gravitational potential energy needed = 3.6 × 10 ⁹ J / 0.9 = 4 × 10⁹ J
mass of water needed = Energy required / g h = 4 × 10⁹ J / (9.81 m/s² × 150 m) = 2.718 × 10 ⁶ kg
density = mass / volume
volume = mass / density = 2.718 × 10 ⁶ kg / (1000 kg/ m³) = 2.72 × 10³ m³
the distance the level of the water in the lake fell = volume / area = 2.72 × 10³ m³ / (3.0×10⁶ m²) = 0.907 × 10 ⁻³ m
First, before determining which variable is which, we go over the definition of each.
The independent variable is the one which is intentionally changed in order to investigate its effect on the dependent variable.
The dependent variable is monitored and changes occur in it due to the changing conditions of the independent variable.
In this case, the location of the African violets is the independent variable as it is intentionally changed, while the rate of growth of the African violets is the dependent variable as it is being measured.
Answer:
Consider the diagram. We are effectively being asked to prove that $\alpha=i_1$, for any value of $i_1$. Now, from trigonometry,
Explanation:
The info given in the question:
Voltage= 120V
Current=18A
Now we have to find the resistance. To find it use the following formula:
V=IR
Now making R to be the subject of the formula
R=V/I
R=120/18
The answer is 6.67 ohms
As dishwasher is the only resistor in the line the voltage drop is going to be 120V. The resistance values determines the hindrance that is present in the circuit that opposes the free flowing electrons
By afforestation.
by following recycle rule
by not using fossil file in future