E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
Starting from the angular velocity, we can calculate the tangential velocity of the stone:

Then we can calculate the angular momentum of the stone about the center of the circle, given by

where
m is the stone mass
v its tangential velocity
r is the radius of the circle, that corresponds to the length of the string.
Substituting the data of the problem, we find
Answer:
A) greater
Explanation:
acceleration is calculated by dividing velocity over time..so by calculating, you find acceleration of A is greater than that of B
Answer:
Explanation:
height of pole = 15 ft
height of man = 6 ft
Let the length of shadow is y .
According to the diagram
Let at any time the distance of man is x.
The two triangles are similar

15 y - 15 x = 6 y
9 y = 15 x

Differentiate with respect to time.

As given, dx/dt = 4 ft/s

ft/s