Complete question:
The coordinate of a particle in meters is given by x(t)=1 6t- 3.0t³ , where the time tis in seconds. The
particle is momentarily at rest at t is:
Select one:
a. 9.3s
b. 1.3s
C. 0.75s
d.5.3s
e. 7.3s
Answer:
b. 1.3 s
Explanation:
Given;
position of the particle, x(t)=1 6t- 3.0t³
when the particle is at rest, the velocity is zero.
velocity = dx/dt
dx /dt = 16 - 9t²
16 - 9t² = 0
9t² = 16
t² = 16 /9
t = √(16 / 9)
t = 4/3
t = 1.3 s
Therefore, the particle is momentarily at rest at t = 1.3 s
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.
Answer:
(A) Total energy will be equal to 
(b) Energy density will be equal to 
Explanation:
We have given diameter of the plate d = 2 cm = 0.02 m
So area of the plate 
Distance between the plates d = 0.50 mm = 
Permitivity of free space 
Potential difference V =200 volt
Capacitance between the plate is equal to 
(a) Total energy stored in the capacitor is equal to


(b) Volume will be equal to
, here A is area and d is distance between plates

So energy density 
They cause an increase in temp of earths atmosphere or warming by absorbing solar energy. hope this helps