Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!
Answer:
Time taken by the leaf to displace by 1.0 m distance is
seconds
Explanation:
As we know that initial velocity of the leaf is given as

now the acceleration upwards for the leaf is

The displacement of leaf in upward direction is
d = 1 m
so now we have


seconds
Answer:
The right answer is "The center of mass doesn't move".
Explanation:
- It generates a voltage throughout the cable while the astronaut falls on either the wire. At other ends of the spectrum or cable, the tension will be similar. As such, with both astronauts, there would be the same energy, although throughout the opposite way.
- Thus, the net force seems to be essentially negative on the machine. And therefore the mass center stays stationary.
Answer:
C. the area of the rectangle plus the area of the triangle under the line
Explanation:
Based on the information provided, the velocity vs. time graph is a line with a positive slope and a y-intercept of (0, 3). The displacement is the area under this line. This area can be divided into a triangle and a rectangle. So of the options available, C is the correct one.
Answer:
The drift velocity is 
Explanation:
Given :
Area of metallic wire,
.
Current through wire , 
Mobile charge density , 
Charge value , 
We need to find drift velocity , 
Now, we know :

Therefore, 
Putting all given values in above equation we get,


Hence, this is the required solution.