Decomposing the vector b on the x-axis and the y-axis, we get a rectangle triangle where the two sides are bx (x-axis) and by (y-axis), and b is the hypothenuse.
The component in x, bx, is equal to the product between the hypothenuse and the cosine of the angle between b and the x-axis, which is

:
Answer:
99.95%
Explanation:
A double pulsar system named PSR J0737-3039A/B in Puppis constellation was discovered in the year 2003. Pulsars are second most densest object in the universe after black holes and they emit radio waves at regular intervals. This pair presented a great and natural setup to test the Theory of General Relativity presented by Einstein in 1915. In this theory Einstein had presented a set of equations on how the space-time fabric will be curved because of the very dense objects such as Neutron stars. It also predicted how the gravitational waves are created because of stars orbiting each other.
A team of astrophysicists led by Michael Kramer, conducted a study on how these gravitational waves will impact the time in which the radio waves emitted by pulsars will reach Earth. The result of the study proved the theory of General Relativity to be accurate up to 99.95%.
The answer is 96 N .....................................
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
His average speed is (35m/45s) = 7/9 meters per second.
His average velocity is (30m W + 5m E) / (45s) = 25 m/s West .