Combine all of the x's on one side of the equation and then finish the problem!
<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:
126.99115 g
Explanation:
50 g at 90 cm
Stick balances at 61.3 cm
x = Distance of the third 0.6 kg mass
Meter stick hanging at 50 cm
Torque about the support point is given by (torque is conserved)

The mass of the meter stick is 126.99115 g
Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.