To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>
Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
Answer:
Speed of comet before collision is

Explanation:
Correction: (As stated after collision comet moves away from moon so velocity of moon and moon and comet must be opposite in direction. as spped of moon after collision is −4.40 × 10^2km/h so that comet's must be 5.740 × 10^3km/h instead of -5.740 × 10^3km/h)
Solution:

Case is considered as partially inelastic collision, by conservation of momentum

On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
<u>Explanation:</u>
Here, we have Four students measured the acceleration of gravity. The accepted value for their location is 9.78m/s2. Let's calculate which student’s measurement has the largest percent error :
<u>A. Student 4: 9.61 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>B. Student 3: 9.88 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>C. Student 2: 9.79 m/s2
</u>
Percentage of error =
% .
<u>D. Student 1: 9.78 m/s2</u>
Percentage of error =
% .
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
Let's ask this question step by step:
Part A)
a x b = (3.0i + 5.0j) x (2.0i + 4.0j) = (12-10) k = 2k
ab = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
Part (c)
(a + b) b = [(3.0i + 5.0j) + (2.0i + 4.0j)]. (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = (5.0i + 9.0j). (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = 10 + 36
(a + b) b = 46
Part (d)
comp (ba) = (a.b) / lbl
a.b = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
lbl = root ((2.0) ^ 2 + (4.0) ^ 2) = root (20)
comp (ba) = 26 / root (20)
answer
2k
26
46
26 / root (20)