Refer to the diagram shown below.
Define unit vectors along the x and y axes as respectively

Then the three successive displacements, written in component form, are respectively

The total displacement for the first leg of the trip is

Answer:

or (-0.6, 0.8)
Answer:
Option B is the correct answer.
Explanation:
Shear stress is the ratio of shear force to area.
We have
Shear stress = 3 N/mm² = 3 x 10⁶ N/m²
Area = Area of rectangle = 10 x 10⁻² x d = 0.1d
Shear force = 50000 N
Substituting

Width of beam = 16.67 cm
Option B is the correct answer.
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
Answer:
Explanation:
40 divided by 10 then which would equal 4. Add the 1.0 , 2 ,and 15 together. Then multply the 60 by 18.0 after you are done dividing the answer is 3 with a remainder of 6.