If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!
Under the Big Top elephant, Ella (2500 kg), is attracted to Phant, the 3,000 kg elephant. They are separated by 8
Answer:
2.08 kg
Explanation:
We can solve the problem by using Newton's second law:

where
F is the net force acting on an object
m is the mass of the object
a is its acceleration
In this problem, the ball is kicked with a force of F=13.5 N, and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore we can re-arrange the equation to find the mass of the ball, m:
