The frequency of the radio wave is:

The wavelength of an electromagnetic wave is related to its frequency by the relationship

where c is the speed of light and f the frequency. Plugging numbers into the equation, we find

and this is the wavelength of the radio waves in the problem.
Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
you must throw 3 snowballs
Explanation:
We can solve this exercise using the concepts of conservation of the moment, let's define the system as formed by the refrigerator and all the snowballs. Let's write the moment
Initial. Before bumping that refrigerator
p₀ = n m v₀
Where n is the snowball number
Final. When the refrigerator moves
pf = (n m + M) v
The moment is preserved because the forces during the crash are internal
n m v₀ = (n m + M) v
n m (v₀ - v) = M v
n = M/m v/(vo-v)
Let's look for the initial velocity of the balls, suppose the person throws them with the maximum force if it slides in the snow (F = 100N), let's use the second law and Newton
F = m a
a = F / m
The distance the ball travels from zero speed to maximum speed is the extension of the arm (x = 1 m), let's look kinematically for the speed of the balls when leaving the arm
v₁² = v₀² + 2 a x
v₁² = 0+ 2 (100/1) 1
v₁ = 14.14 m / s
This is the initial speed for the crash
v₀ = v = 14.14 m / s
Let's calculate
n = M/m v/ (v₀-v)
n = 10/1 3 / (14.14 -3)
n = 2.7 balls
you must throw 3 snowballs