Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m
A goes with 2 and B goes with 1.
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:
(a) The total energy of the object at any point in its motion is 0.0416 J
(b) The amplitude of the motion is 0.0167 m
(c) The maximum speed attained by the object during its motion is 0.577 m/s
Explanation:
Given;
mass of the toy, m = 0.25 kg
force constant of the spring, k = 300 N/m
displacement of the toy, x = 0.012 m
speed of the toy, v = 0.4 m/s
(a) The total energy of the object at any point in its motion
E = ¹/₂mv² + ¹/₂kx²
E = ¹/₂ (0.25)(0.4)² + ¹/₂ (300)(0.012)²
E = 0.0416 J
(b) the amplitude of the motion
E = ¹/₂KA²

(c) the maximum speed attained by the object during its motion

Answer:
The intensity I₂ of the light beam emerging from the second polarizer is zero.
Explanation:
Given:
Intensity of first polarizer = Io/2
For the second polarizer, the intensity is equal:
