Answer:
= 22.41rad/s
Explanation:
First, we know that:
a = 4 rad/s^2
S = 10 rev = 62.83 rad
Now we know that:
where
is the final angular velocity,
the initial angular velocity, a is the angular aceleration and S the radians.
Replacing, we get:
Finally, solving for
:
= 22.41rad/s
Answer:
Charge enter a 0.100 mm length of the axon is 
Explanation:
Electric field E at a point due to a point charge is given by

where
is the constant =
is the magnitude of point charge and
is the distance from the point charge
Charges entering one meter of axon is 
Charges entering 0.100 mm of axon is 
substituting the value of
in above equation, we get charge enter a 0.100 mm length of the axon is

The answer is reverse faults.
Answer:
The value of the linear coefficient of thermal expansion is : α=1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Explanation:
Li = 0.2m
ΔL = 0.2 mm = 0.0002m
T1 = 21ºC
T2 = 120ºC
ΔT =99ºC
α =ΔL/(Li*ΔT)
α =0.0002m /(0.2m * 99ºC)
α = 1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force