Since it travels at 21,000 kilometers per hour, you'd just multiply that with 3.5 to get 73,500. So your answer is 73,500.
Answer:
i would say a) two playlists
hope this helps!
Explanation:
Answer:
Q1: 3.2km
Q2: 4.8K
Explanation:
Q1:
So db is the distance of bird, and dr is the distance of runner
db = 2vr and the distance of bird is going to be 2 times greater than the runner.
formulas: db = 2vr & db = 2dr
- db = 2dr
- L + (L - x) = 2x
- 2L - x = 2x
- 2L = 3x
- x =
L
Insert it in x =
L
(2.4km) = 1.6km
Now we use formula db = 2dr
- db = 2L - x
- db = 2(2.4km) - 1.6km
- <u>db = 3.2km</u>
Q2:
Formulas: Vr = L /Δt & Vb = db/Δt
- Vr = L/ Δt ⇒ Δt =



(Km cancel each other)
- Vb = db/Δt ⇒ db = VbΔt
- 13.6km/hr

- <u>4.8km</u>
(hr cancel each other)
Hope it helps you :)
Answer:
48.6 N
Explanation:
rate of mass per second, dm/dt = 5 kg/s
Velocity, v = 35 km/hr = 9.72 m/s
Force acting on the plate
F = v x dm/dt
F = 9.72 x 5 = 48.6 N
Thus, the force acting on the plate is 48.6 N.
Answer:
B
Explanation:
Icicles melt from a rooftop