Answer:
0.00066518 Nm
Explanation:
v = Velocity = 1.2 m/s
r = Distance to head = 2.3 cm
= Final angular velocity
= Initial angular velocity = 0
= Angular acceleration
t = Time taken = 2.4 s
Angular speed is given by

From equation of rotational motion

Torque

The torque of the motor is 0.00066518 Nm
Answer: the speed at which it falls toward the Earth.
Explanation:
A bullet travelling across Earth's surface with some horizontal velocity is classical example of projectile motion.
Projectile motion is an idealization of the motion under the action of gravity neglecting the influence of the air (no drag force nor friction).
This kind of motion is the result of two independent motions: vertical motion and horizontal motion.
The observed net velocity is the vectorial sum of the vertical and horizontal velocities.
The horizontal velocity is constant, since there is not any force acting in the horizontal axis. Thi is, the object, following the first Law of Newton (inertia law) tends to continue in uniform rectilinear movement (with zero acceleration).
The vertical velocity, this is the velocity at which the bullet falls toward the Earth, is influenced (accelerated) by the action of the gravity of the Earth. So, the vertical velocity is accelerated by the pull of the Earth.
Vertical and horizontal velocities are independent of each other, which means that the speed or the magnitude of the horizontal velocity does not affect the speed at which an object (the bullet) falls toward the Earth.
Explanation :
Takumi wears sunscreen and a hat each time he works in the yard. This is to protect himself with the strong radiation coming from the sun. UV rays that are coming from the sun are the main cause of skin cancer.
Stochastic effects are the effects that are caused by chance. Cancer is one of the main stochastic effects.
So, the correct option is (b) "the severity of stochastic effects, such as cancer".
Answer:
1.6 secs
Explanation:
In a circus act, an acrobat upwards from the surface of a trampoline
At that same moment another acrobat perched 9.0m above him
A ball is released from rest
While still in motion the acrobat catches the ball
He left the ball with a trampoline of 5.6m/s
Since the ball is falling downwards from a distance then acceleration will be negative
a= -9.8
s= d
s= 1/2at^2
= 1/2 × (-9.8)t^2
= 0.5× (-9.8)t^2
d = -4.9t^2
Therefore the time the acrobat stays in the air before catching the ball can be calculated as follows
9 - 4.9t^2= 5.6t + 1/2(-9.8)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t + (-4.9)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t - 4.9t^2
9= 5.6t
t= 9/5.6
t= 1.6 secs
Answer:R=1607556m
θ=180degrees
Explanation:
d1=74.8m
d2=160.7km=160.7km*1000
d2=160700m
d3=80m
d4=198.1m
Using analytical method :
Rx=-(160700+75*cos(41.8))= -160755.9m
Ry= -(74.8+75sin(41.8))-198.1=73m
Magnitude, R:
R=√Rx+Ry
R=√160755.9^2+20^2=160755.916
R=160756m
Direction,θ:
θ=arctan(Rx/Ry)
θ=arctan(-73/160755.9)
θ=-7.9256*10^-6
Note that θ is in the second quadrant, so add 180
θ=180-7.9256*10^6=180degrees