The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
Answer:
Picasso’s artistic achievements were in large part the result of his contribution to help bring the Nazi' devastating casual bombing and Spanish civil war in Guernica to the world's attention through his paintings.
Answer:
Explanation:
Expression for escape velocity
ve = 
ve² R / 2 = GM
M is mass of the planet , R is radius of the planet .
At distance r >> R , potential energy of object
= 
Since the object is at rest at that point , kinetic energy will be zero .
Total mechanical energy =
+ 0 = 
Putting the value of GM = ve² R / 2
Total mechanical energy = ve² Rm / 2 r
This mechanical energy will be conserved while falling down on the earth due to law of conservation of mechanical energy . So at surface of the earth , total mechanical energy
= ve² Rm / 2 r