Answer:
6.18 m/s
Explanation:
Roller skate collision
The final direction of the system (me=M + person=P) velocity vector is at an angle; Ф, to the direction running south to north. Apply the component form of the impulse-momentum equation, firstly;
x-axis component form (+x east);
+
+
=
+
Ф
60 ·8 + 0 = (60 + 80)
Ф
480 = 140
Ф................. (I)
y-axis component form (+y north);
+
+
=
+ 
Ф
0 + 80.9 = (60 + 80)
Ф
720=
140
Ф
140Vf=
Ф......................................(2)
Substituting (2) into (1) to give the angle;
480 = 720tan Ф
Ф = arctan(0.67) =33.69°.......................(3)
Evaluating (1) with (3) gives the velocity magnitude
480 = 140Vfsin 33.69°
Vf=6.18 m/s
note 1:
This angle corresponds to a direction; 90° - 33.69° = 56.31° north of east.
We need the frequency of the photon, it is v = c/ λ
Where c is 3 x 10^8 ms^-1 and λ
is the wave length
We also need the expression of
connecting frequency to energy of photon
which is E = hv where h is Planck’s
constant
Combining the two equations
will give us:
E = h x c/λ
Inserting the values, we will
have:
E = 6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8 /
0.126
E = 1.578 x 10^ -24 J
Answer:
Bounce 1 , pass 3, emb2
Explanation:
(By the way I am also doing that question on College board physics page) For the Bounce arrow, since it bumps into the object and goes back, it means now it has a negative momentum, which means a larger momentum is given to the object. P=mv, so the velocity is larger for the object, and larger velocity means a larger kinetic energy which would result in a larger change in the potential energy. Since K=0.5mv^2=U=mgh, a larger potential energy would have a larger change in height which means it has a larger angle θ with the vertical line. Comparing with the "pass arrow" and the "Embedded arrow", the embedded arrow gives the object a larger momentum, Pi=Pf (mv=(M+m)V), it gives all its original momentum to the two objects right now. (Arrow and the pumpkin), it would have a larger velocity. However for the pass arrow, it only gives partial of its original momentum and keeps some of them for the arrow to move, which means the pumpkin has less momentum, means less velocity, and less kinetic energy transferred into the potential energy, and means less change in height, less θangle. So it is Bounce1, pass3, emb2.
Answer:
λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm
Explanation:
The relationship between the velocity of electromagnetic waves (UV rays) and the their frequency is:
v = fλ
where,
v = c = speed of the electromagnetic waves (UV rays) = speed of light
c = 3 x 10⁸ m/s
f = frequency of the electromagnetic waves (UV rays) = 9.38 x 10¹⁴ Hz
λ = wavelength of the electromagnetic waves (UV rays) = ?
Therefore, substituting the values in the relation, we get:
3 x 10⁸ m/s = (9.38 x 10¹⁴ Hz)(λ)
λ = (3 x 10⁸ m/s)/(9.38 x 10¹⁴ Hz)
<u>λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm</u>
So, the radiation of <u>320 nm</u> wavelength is absorbed by Ozone.
This question deals with the law of conservation of momentum, which basically says that the total momentum in a system must stay the same, provided there are no outside forces. Since you were given the mass and velocity of the two objects you can find the momentum (p=mv) of each and then add them together to find the total momentum of the system before they collide. This total momentum must be the same after they collide. Since you have the mass and velocity of one of the objects after the collision you can find the its momentum after. Subtract this from the the system total and you will have the momentum of the other object after the collision. Now that you know the momentum of the other object you can find its velocity using p=mv and its mass from before.
Be careful with the velocities. They are vectors, so direction matters. Typically moving to the right is positive (+) and moving to the left is negative (-). It is not clear from your question which direction the objects are moving before and after the collision.