Answer:
The atomic weight in g/mole of the metal (molar mass) is 8.87.
Explanation:
To begin, it is possible to assume that, as a sample, it has 100 g of the compound. This means that:
- 52.92% metal: 52.92 g M
- 47.80% oxygen: 47.80 g O
Using the molar mass of oxygen, which is 16 g / mol, it is possible to calculate the amount of moles of oxygen present in the sample using the rule of three:

moles of oxygen=2.9875
The chemical formula of metal oxide tells you that:
2 M⁺³ + 3 O²⁻ ⇒ M₂O₃
In the previous equation you can see that you need 3 oxygen anions to react with two metal cations. Then:

You have 52.92 g of metal in the sample, then the molar mass of the metal is:

molar mass≅ 8.87 g/mol
<u><em> The atomic weight in g/mole of the metal (molar mass) is 8.87.</em></u>
The closest match to this value is Beryllium (Be), which has an atomic mass of 9.0122 g / mol.
<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct
Answer:

Explanation:
To solve this problem we use the Momentum's conservation Law, before and after the girl catch the ball:
(1)
At the beginning the girl is stationary:
(2)
If the girl catch the ball, both have the same speed:
(3)
We replace (2) and (3) in (1):

We can now solve the equation for v_{f}:
