Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J
Answer:
Explanation:
The pail is rotated at a constant rate in vertical circular path so it has the minimum speed at all points along its circular path . That means at top position the velocity is almost zero. In that case the centripetal force at top position will be provided by its weight or
mg = mv² / r ( r is radius of vertical circular path )
v = √ rg
At the bottom position its velocity will be increased due to loss of potential energy
so 1/2 m V² = 1/2 m v² + mg x 2r
V =√ 5 gr
If R be the reaction force at the bottom by bottom of pail
R - mg = mV² / r
R = mg +mV² / r
= mg + m x 5gr / r
R = 6mg
This is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the pail .
Answer:
at the top
Explanation:
Potential energy is the stored energy, mechanical energy,
or energy possessed by by virtue of the position of an object.an example of potential energy is the energy that a ball possesses by virtue of its sitting at the top of the stairs it being about to roll down the stairs.
Answer:
(a) Steel rod: 
Copper rod: 
(b) Steel rod: 
Copper rod: 
Explanation:
Length of each rod = 0.75 m
Diameter of each rod = 1.50 cm = 0.015 m
Tensile force exerted = 4000 N
(a) Strain is given as the ratio of change in length to the original length of a body. Mathematically, it is given as
Strain = 
where Y = Young modulus
F = Fore applied
A = Cross sectional area
For the steel rod:
Y = 200 000 000 000 
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 
∴ 
For the copper rod:
Y = 120 000 000 000 N/m²
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 

(b) We can find the elongation by multiplying the Strain by the original length of the rods:
Elongation = Strain * Length
For the steel rod:
Elongation = 
For the copper rod:
Elongation =