Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion
The statement that most accurately describes mitosis simply is <span>that mitosis is a type of cell division in which one cell (the mother) divides to produce two new cells (the daughters) that are genetically identical to itself</span>. This is the most basic textbook definition, that is summary, of what the mitosis is.
Answer:
A) 12P
Explanation:
The power produced by a force is given by the equation

where
W is the work done by the force
T is the time in which the work is done
At the beginning in this problem, we have:
W = work done by the force
T = time taken
So the power produced is

Later, the force does six times more work, so the work done now is

And this work is done in half the time, so the new time is

Substituting into the equation of the power, we find the new power produced:

So, 12 times more power.
The force of attraction between the two particles will remain the same, because when mass is doubled, force of attraction is doubled. However, when distance between their centers is doubled, then force of attraction is halved. As such double and half cancel out each other and force of attraction remains the same.