Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


Answer:
A = -0.576 μC
B = 4.256 μC
Explanation:
Suppose a single electron charge is
. Then the total charge that is flowing from B to A is:

Let A and B be the initial charge of spheres A and B, respectively. Since the net charge is 3.68μC we have the following equation
(1)
When they touch 2.416μC flows from B to A, then they are equal, so we have the following equation

(2)
Add equation (1) to equation (2) we have



Weight expressed in Newtons is expressed in the equation whereby Weight= the mass of an object * the force of gravity. The force of gravity on earth is a constant 9.8 meters per second squared. Therefore if weight (w) = 63 N and the force of gravity is 63 N then the mass must equal 6.43 kg. Because the equation for weight is w=mg so 63 N (w) = m * 9.8 m/s^2.
Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
Answer:

Explanation:
we know angular velocity in terms of moment of inertia and angular speed
ω .... (1)
moment of inertia of rod rotating about its center of length b
........ .(2)
using v = ωr
where w is angular velocity
and r is radius of rod which is equal to b
so we get 2v = ωb
ω = 2v/b ................. (3)
here velocity is two time because two opposite ends are moving opposite with a velocity v so net velocity will be 2v
put second and third equation in ist equation
×
so final answer will be 