Answer:
If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Explanation:
R₁ = Resistance of first resistor
R₂ = Resistance of second resistor
V = Voltage of battery = 12 V
I = Current = 0.33 A (series)
I = Current = 1.6 A (parallel)
In series

In parallel


Solving the above quadratic equation


∴ If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
It would be water because if you freeze it than you will still be able to see it and if you boil it than you will be able to see it disappear.
Answer:
Yes we can find the initial velocity of car without finding acceleration.
u = 10 m/s.
Explanation:
Given that
s=20 m
Car takes 4 s to come in rest.
We know that when acceleration is constant then we can apply motion equation
----------1
------2
From equation 1 and 2

So we can say that

Given that the velocity of car at final condition will be zero (v=0)


From the above equation we can find the initial velocity of car without finding the acceleration

u = 10 m/s
Answer:
4.8967m
Explanation:
Given the following data;
M = 0.2kg
∆p = 0.58kgm/s
S(i) = 2.25m
Ratio h/w = 12/75
Firstly, we use conservation of momentum to find the velocity
Therefore, ∆p = MV
0.58kgm/s = 0.2V
V = 0.58/2
V = 2.9m/s
Then, we can use the conservation of energy to solve for maximum height the car can go
E(i) = E(f)
1/2mV² = mgh
Mass cancels out
1/2V² = gh
h = 1/2V²/g = V²/2g
h = (2.9)²/2(9.8)
h = 8.41/19.6 = 0.429m
Since we have gotten the heigh, the next thing is to solve for actual slant of the ramp and initial displacement using similar triangles.
h/w = 0.429/x
X = 0.429×75/12
X = 2.6815
Therefore, by Pythagoreans rule
S(ramp) = √2.68125²+0.429²
S(ramp) = 2.64671
Finally, S(t) = S(ramp) + S(i)
= 2.64671+2.25
= 4.8967m
20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds