Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Answer:
w = √ 1 / CL
This does not violate energy conservation because the voltage of the power source is equal to the voltage drop in the resistence
Explanation:
This problem refers to electrical circuits, the circuits where this phenomenon occurs are series RLC circuits, where the resistor, the capacitor and the inductance are placed in series.
In these circuits the impedance is
X = √ (R² + (
-
)² )
where Xc and XL is the capacitive and inductive impedance, respectively
X_{C} = 1 / wC
X_{L} = wL
From this expression we can see that for the resonance frequency
X_{C} = X_{L}
the impedance of the circuit is minimal, therefore the current and voltage are maximum and an increase in signal intensity is observed.
This does not violate energy conservation because the voltage of the power source is equal to the voltage drop in the resistence
V = IR
Since the contribution of the two other components is canceled, this occurs for
X_{C} = X_{L}
1 / wC = w L
w = √ 1 / CL
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.
<u>Answer:</u>
Cannonball will be in flight before it hits the ground for 2.02 seconds
<u>Explanation:</u>
Initial height from ground = 20 meter.
We have equation of motion ,
, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
In this the velocity of body in vertical direction = 0 m/s, acceleration = 9.8
, we need to calculate time when s = 20 meter.
Substituting

So it will take 2.02 seconds to reach ground.
Answer:
The distance and height of the object is 6 m and 2 m.
The image is virtual and upright.
Explanation:
Given that,
Focal length = 0.25 m
Length of image = 0.080 m
Image distance = 0.24 m
We need to calculate the distance of the object
Using formula of lens

Put the value into the formula




We need to calculate the magnification
Using formula of magnification

Put the value into the formula


We need to calculate the height of the object
Using formula of magnification



A convex mirror produce a virtual and upright image behind the mirror.
Hence, The distance and height of the object is 6 m and 2 m.
The image is virtual and upright.