Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:
Angular acceleration
rad/s^2
Explanation:
Given
Initial Angular velocity (w1)
rad/s
Final Angular velocity (w2)
rad/s
Time taken to change velocity from w1 to w2
seconds
Angular acceleration is equal to the change in angular velocity to the time taken for making thing change
Hence, Angular acceleration
rad/s^2
<span>Answer:
Pressure is always density * gravity * depth
P = 1000 kg/m^3 * 9.81 m/s^2 * 221 m
P = 2168010 Pa</span>
Assuming that all energy of the small ball is transferred
to the bigger ball upon impact, then we can say that:
Potential Energy of the small ball = Kinetic Energy of
the bigger ball
Potential Energy = mass * gravity * height
Since the small ball start at 45 cm, then the height
covered during the swinging movement is only:
height = 50 cm – 45 cm = 5 cm = 0.05 m
Calculating for Potential Energy, PE:
PE = 2 kg * 9.8 m / s^2 * 0.05 m = 0.98 J
Therefore, maximum kinetic energy of the bigger ball is:
<span>Max KE = PE = 0.98 J</span>
Answer:
90.77%
its capacity utilization rate for the month is 90.77%
Explanation:
The capacity utilisation rate can be expressed mathematically as;
Capacity utilisation rate = capacity used/Best operating level × 100%
Given;
Total Number of production time = 205hours
Production output/capacity used = 21400 units
Best operation rate = 115units/hour
Best operation output for the month of July( at best operation level )
=115units/hour × 205 hours = 23575 units
Capacity utilisation rate = 21400/23575 × 100%
= 90.77%