Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
Answer:
(c) +6.67
Explanation:
f1 = 10 cm
f2 = 20 cm
u = Object distance = 15 cm
Distance between lenses = 20 cm
For first lens image distance

Distance from second lens is 10 cm to the right

The final image will appear as +6.67 cm
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


If the mass of the cylinder increases, the temperature of the water increases, because a greater mass means the cylinder has more potential energy that can be converted to thermal energy, increasing the temperature of the water.