Assuming that all energy of the small ball is transferred
to the bigger ball upon impact, then we can say that:
Potential Energy of the small ball = Kinetic Energy of
the bigger ball
Potential Energy = mass * gravity * height
Since the small ball start at 45 cm, then the height
covered during the swinging movement is only:
height = 50 cm – 45 cm = 5 cm = 0.05 m
Calculating for Potential Energy, PE:
PE = 2 kg * 9.8 m / s^2 * 0.05 m = 0.98 J
Therefore, maximum kinetic energy of the bigger ball is:
<span>Max KE = PE = 0.98 J</span>
Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!
No because an atom consists of <u>two</u> main parts <em>and</em> <u>three</u> subatomic particles - protons, neutrons, electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not affect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
Answer:
The energy of this particle in the ground state is E₁=1.5 eV.
Explanation:
The energy
of a particle of mass <em>m</em> in the <em>n</em>th energy state of an infinite square well potential with width <em>L </em>is:

In the ground state (n=1). In the first excited state (n=2) we are told the energy is E₂= 6.0 eV. If we replace in the above equation we get that:

So we can rewrite the energy in the ground state as:



Finally

too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light