Answer:
the ice cube melted due to the absorption of heat from the surrounding of the ice, the has a heat capacity of zero so it turns it from its solid state to its liquid state which leads to the formation of the puddle
Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
Answer:
Check the explanation
Explanation:
A) There are two important angles within the plastic: the angle immediately after the first refraction (the water/plastic interface) and the angle immediately before the second refraction (the plastic/air interface).
To find out how they relate, draw a picture with the path the light follows in the plastic and the normal to both surfaces.
Once you have labeled both angles, keep in mind that the surfaces are parallel, and thus their normal are parallel lines. An important theorem from geometry will give you the relationship between the angles.
Using Snell's Law, θa = asin[(nw/na)*sin(θw)]
B) D = l/tan(θw)
C) D = l/θw
D) d/D = na/nw
<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7