Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions here.
<span>KE = 1/2mv^2 = (1/2)(2000)(2^2) = 4000 J This must equal the net work acting on the car. W=Fd The net force is 1140-950= 190N. so, d=W/F = 4000/190 = 21.05 m</span>
Answer:
People can capture geothermal energy through: Geothermal power plants, which use heat from deep inside the Earth to generate steam to make electricity. Geothermal heat pumps, which tap into heat close to the Earth's surface to heat water or provide heat for buildings
When the weather is cold, the water or refrigerant heats up as it travels through the part of the loop that's buried underground. Once it gets back above ground, the warmed water or refrigerant transfers heat into the building. The water or refrigerant cools down after its heat is transferred.
Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Answer:
Gravity
Explanation:
The answer is gravity because when the 3 masses were hung from the spring, gravity pulled the spring towards the ground.