The total work is
(mass of the elevator, kg) x (9.8 m/s²) x (9.0 m) Joules .
Answer:
C) True. S increases with time, v₁ = gt and v₂ = g (t-t₀) we see that for the same t v₁> v₂
Explanation:
You have several statements and we must select which ones are correct. The best way to do this is to raise the problem.
Let's use the vertical launch equation. The positive sign because they indicate that the felt downward is taken as an opponent.
Stone 1
y₁ = v₀₁ t + ½ g t²
y₁ = 0 + ½ g t²
Rock2
It comes out a little later, let's say a second later, we can use the same stopwatch
t ’= (t-t₀)
y₂ = v₀₂ t ’+ ½ g t’²
y₂ = 0 + ½ g (t-t₀)²
y₂ = + ½ g (t-t₀)²
Let's calculate the distance between the two rocks, it should be clear that this equation is valid only for t> = to
S = y₁ -y₂
S = ½ g t²– ½ g (t-t₀)²
S = ½ g [t² - (t²- 2 t to + to²)]
S = ½ g (2 t t₀ - t₀²)
S = ½ g t₀ (2 t -t₀)
This is the separation of the two bodies as time passes, the amount outside the Parentheses is constant.
For t <to. The rock y has not left and the distance increases
For t> = to. the ratio (2t/to-1)> 1 therefore the distance increases as time
passes
Now we can analyze the different statements
A) false. The difference in height increases over time
B) False S increases
C) Certain s increases with time, v₁ = gt and V₂ = g (t-t₀) we see that for the same t v₁> v₂
Answer:
2 x 10⁻³ volts
Explanation:
B = magnetic of magnetic field parallel to the axis of loop = 1 T
= rate of change of area of the loop = 20 cm²/s = 20 x 10⁻⁴ m²
θ = Angle of the magnetic field with the area vector = 0
E = emf induced in the loop
Induced emf is given as
E = B
E = (1) (20 x 10⁻⁴ )
E = 2 x 10⁻³ volts
E = 2 mV
Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°