Answer:
a=-4.2 m/s²
Explanation:
The horse riding so inital velocity is given finally the rider stops so the final velocity is zero.
initial velocity =Vi= 21 m/s
final velocity =Vf= 0 m/s
distance covered = S=52 m
By using 2nd equation of motion we can find the acceleration
2aS=Vf² -Vi²
a=(-441)/104
a=-4.2 m/s²
So the accceleration is 4.2 m/s².
A.
Gases do not have a definite volume.
Explanation:
This observation suggests that the gases do not have a definite volume. Gases moves randomly and will expand to take up the shape of containers they are introduced into.
- The particles of a gas are very far apart.
- They are held together by very weak attractive forces
- Gases are random and they frequently collide with one another and the walls of the containers they are put into.
- They have no fixed volumes
learn more:
Kinetic theory of matter brainly.com/question/12362857
#learnwithBrainly
Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Answer:
<em>I think the answer is C</em>
<em />
Explanation:
Its heavy but not too heavy
Speed is not a vector so horizontal speed does not sighify anything. If u meant velocity it vill be same as the initial velocity in horizontal direction