Answer:
a. 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b. 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c. 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d. 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
Explanation:
Given:
a.
I = 2500 W / m² , us = 3.0 x 10 ⁸ m /s
P rad = I / us
P rad = 2500 W / m² / 3.0 x 10 ⁸ m/s
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b.
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa *[ 9.8 x 10 ⁻⁶ atm / 1 Pa ]
P rad = 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c.
P rad = 2 * I / us = ( 2 * 2500 w / m²) / [ 3.0 x 10 ⁸ m /s ]
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa
P₁ = 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa / 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm = 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d.
P rad = I / us
ΔP / Δt = I / C² = [ 2500 w / m² ] / ( 3.0 x 10 ⁸ m/s)²
ΔP / Δt = 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
You can reason it out like this:
-- The car starts from rest, and goes 8 m/s faster every second.
-- After 30 seconds, it's going (30 x 8) = 240 m/s.
-- Its average speed during that 30 sec is (1/2) (0 + 240) = 120 m/s
-- Distance covered in 30 sec at an average speed of 120 m/s
= 3,600 meters .
___________________________________
The formula that has all of this in it is the formula for
distance covered when accelerating from rest:
Distance = (1/2) · (acceleration) · (time)²
= (1/2) · (8 m/s²) · (30 sec)²
= (4 m/s²) · (900 sec²)
= 3600 meters.
_________________________________
When you translate these numbers into units for which
we have an intuitive feeling, you find that this problem is
quite bogus, but entertaining nonetheless.
When the light turns green, Andy mashes the pedal to the metal
and covers almost 2.25 miles in 30 seconds.
How does he do that ?
By accelerating at 8 m/s². That's about 0.82 G !
He does zero to 60 mph in 3.4 seconds, and at the end
of the 30 seconds, he's moving at 534 mph !
He doesn't need to worry about getting a speeding ticket.
Police cars and helicopters can't go that fast, and his local
police department doesn't have a jet fighter plane to chase
cars with.
Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19
Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation:
Answer:
(a) Steel rod: 
Copper rod: 
(b) Steel rod: 
Copper rod: 
Explanation:
Length of each rod = 0.75 m
Diameter of each rod = 1.50 cm = 0.015 m
Tensile force exerted = 4000 N
(a) Strain is given as the ratio of change in length to the original length of a body. Mathematically, it is given as
Strain = 
where Y = Young modulus
F = Fore applied
A = Cross sectional area
For the steel rod:
Y = 200 000 000 000 
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 
∴ 
For the copper rod:
Y = 120 000 000 000 N/m²
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 

(b) We can find the elongation by multiplying the Strain by the original length of the rods:
Elongation = Strain * Length
For the steel rod:
Elongation = 
For the copper rod:
Elongation =