Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
Answer:
4.17 m/s
Explanation:
To solve this problem, let's start by analyzing the vertical motion of the pea.
The initial vertical velocity of the pea is

Now we can solve the problem by applying the suvat equation:

where
is the vertical velocity when the pea hits the ceiling
is the acceleration of gravity
s = 1.90 is the distance from the ceiling
Solving for
,

Instead, the horizontal velocity remains constant during the whole motion, and it is given by

Therefore, the speed of the pea when it hits the ceiling is

Answer:
D. loss of volatiles to the atmosphere
Explanation:
The name magma designates matter in a semi-fluid state - resulting from the fusion of silicates containing dispersed solid gases and minerals and other compounds that make up the rocks, at temperatures between 700 and 1200 ° C - that forms the region beneath the crust. land. When it is inside the earth it is specifically named magma and lava when it is ejected to the surface
There are three systems by which magma can be produced on earth:
<u>
Temperature</u> rise by concentration of r<u>adioactive elements or by friction of lithospheric plates</u>.
<u>
Pressure decrease,</u> since the melting point decreases.
Adding <u>water</u> A rock begins to melt earlier if it contains water because the –OH groups effectively break the Si-O bonds.
A rock is formed by a set of minerals, each of which has a characteristic melting point so a rock does not have a single melting point but a temperature range in which the rock melts into parts, leaving others solid parts. Between the point at which a solid rock begins to melt and the melting end (liquid point) the rock is partially molten.
The rise of magmas depends on their physical-chemical conditions (viscosity, density, volatile element content), on the tectonic peculiarities of the region where they are found and on the rocks to be traversed. Acid magmas are light and viscous, rise easily and cause large deposits. The basic magmas, of greater density, are less viscous and ascend with greater difficulty than the previous ones.
The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm