Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation:
1 watt = 1 joule/sec
2,000 watts = 2,000 joules/sec
(2,000 joule/sec) x (120 sec)
= (2,000 x 120) (joule-sec/sec)
= 240,000 joules .
Answer:
The change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Explanation:
Given data,
A sister spins her brother in a circle of radius, R
The angular velocity of the brother, ω₁ = V₁/R
The angular velocity of the brother, ω₂ = V₂/R
The centripetal acceleration is given by the relation
a = V²/R
Therefore change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Answer:
s = 23.72 m
v = 21.56 m/s²
Explanation:
given
time to reach the ground (t) = 2.2 second
we know that
a) s = u t + 0.5 g t²
u = 0 m/s
g = 9.8 m/s²
s = 0 + 0.5 × 9.8 × 2.2²
s = 23.72 m
b) impact velocity
v = √(2gh)
v = √(2× 9.8 × 23.72)
v = √464.912
v = 21.56 m/s²
Answer:
The workdone is 
Explanation:
The free body diagram is shown on the first uploaded image
From the question we are given that
The force is on the force gauge 
The distance that Magnus pulled the bus
Generally the workdone by the tension force on Magnus is


This negative sign show that is tension force is in the opposite direction to Magnus movement (i.e the movement of the bus )
Substituting value we have

