The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Explain<span> why it is </span>not advisable to use small values<span> of incident ray in </span>performing experiment<span> on the</span>refraction through a glass prism<span>.</span>
Answer:

Explanation:
Given that;
I₀ = 9.55 A
f = 359 cycles/s
b = 72.2 cm
c = 32.5 cm
a = 80.2 cm
Using the formula;

where;



Replacing our values into above equation; we have:



Then the
is calculated as:



Answer:
The current is 
Explanation:
From the question we are told that
The radius of the kite string is 
The distance it extended upward is 
The thickness of the water layer is 
The resistivity is 
The potential difference is 
Generally the cross sectional area of the water layer is mathematically represented as

Here r is mathematically represented as
![r = [(R + d ) - R]](https://tex.z-dn.net/?f=r%20%3D%20%20%5B%28R%20%2B%20d%20%29%20-%20R%5D)
=> ![r = [(0.00202 + 0.000506 ) - 0.00202]](https://tex.z-dn.net/?f=r%20%3D%20%20%5B%280.00202%20%2B%20%200.000506%20%29%20-%200.00202%5D)
=> 
=>
=>
Generally the resistance of the water is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally the current is mathematically represented as

=> 
=> 