As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s
Answer:
The speed of light will be c=3x10^8m/s
Explanation:
This is the same as the speed of light because your speed does not affecttje speed of light so you will see the light approaching you at the same speed of light c
Answer:
a) p = m1 v1 + m2 v2
, b) dp / dt = m1 a1 + m2 a2
, c) It is equivalent to force
dp / dt = 0
Explanation:
In this problem we have two blocks and the system is formed by the two bodies.
Part A. Initially they ask us to find the moment of the whole system
p = m1 v1 + m2 v2
Part B.
Find the derivative
dp / dt = m1 dv1dt + m2 dv2 / dt
dp / dt = m1 a1 + m2 a2
Part C.
Let's analyze the dimensions
m a = [kg] [m / s2] = [N]
It is equivalent to force
Part d
Acceleration is due to a net force applied
Part e
The acceleration of block 1 is due to the force exerted by block 2 during the moment change
Part f
Force of block 1 on block 2
True f12 = m1a1 f21 = m2a2
Part g
By the law of action and reaction are equal magnitude F12 = f21
Part H
dp / dt = 0
Isolated system F12 = F21 and the masses are constant. The total moment is only redistributed
Answer:
x2 = 0.99
Explanation:
from superheated water table
at pressure p1 = 0.6MPa and temperature 200 degree celcius
h1 = 2850.6 kJ/kg
From energy equation we have following relation



![2850.6 + [\frac{50^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}] = h2 +[ \frac{600^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}]](https://tex.z-dn.net/?f=2850.6%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B50%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D%20%3D%20h2%20%2B%5B%20%5Cfrac%7B600%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D)
h2 = 2671.85 kJ/kg
from superheated water table
at pressure p2 = 0.15MPa
specific enthalpy of fluid hf = 467.13 kJ/kg
enthalpy change hfg = 2226.0 kJ/kg
specific enthalpy of the saturated gas hg = 2693.1 kJ/kg
as it can be seen from above value hf>h2>hg, so phase 2 is two phase region. so we have
quality of steam x2
h2 = hf + x2(hfg)
2671.85 = 467.13 +x2*2226.0
x2 = 0.99