Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.
Answer:
People can capture geothermal energy through: Geothermal power plants, which use heat from deep inside the Earth to generate steam to make electricity. Geothermal heat pumps, which tap into heat close to the Earth's surface to heat water or provide heat for buildings
When the weather is cold, the water or refrigerant heats up as it travels through the part of the loop that's buried underground. Once it gets back above ground, the warmed water or refrigerant transfers heat into the building. The water or refrigerant cools down after its heat is transferred.
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .