Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66
Answer:
0.0367
Explanation:
The loss in kinetic energy results into work done by friction.
Since kinetic energy is given by
KE=0.5mv^{2}
Work done by friction is given as
W= umgd
Where m is the mass of suitacase, v is velocity of the suitcase, g is acceleration due to gravity, d is perpendicular distance where force is applied and u is coefficient of kinetic friction.
Making u the subject of the formula then we deduce that

Substituting v with 1.2 m/s, d with 2m and taking g as 9.81 m/s2 then

Therefore, the coefficient of kinetic friction is approximately 0.0367
Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.