Answer:
1.99×10^-4coulombs
Explanation:
The charge (Q) across the resistor the directly proportional to the voltage (V) where capacitance of the capacitor(C) is the proportionality constant. Mathematically, Q = CV
If V is the voltage across the resistor, V = IR (according to ohm's law) where I is the current in the resistor and R is the resistance.
We need to calculate the voltage on the resistor first when 0.18A current is passed through it.
V = 0.18 × 185
V = 33.3Volts
The charge Q on the resistor will be;
Q = CV
Were C = 6.00 μF, V = 33.3
Q= 6×10^-6 ×33.3
Q = 0.0001998
Q= 1.99×10^-4Coulombs
Answer: Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Explanation:
Given Radius = 2.0 x 106m
Period T = 7h 11m
Using the third law of kepler's equation which states that the square of the orbital period of any planet is proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.
This is represented by the equation
T^2 = ( 4π^2/GM) R^3
Where T is the period in seconds
T = (7h x 60m + 11m)(60 sec)
= 25860 sec
G represents the gravitational constant
= 6.6 x 10^-11 N.m^2/kg^2 and M is the mass of the planet
Making M the subject of the formula,
M = (4π^2/G)*R^3/T^2
M = (4π^2/ 6.6 x10^-11)*(2×106m)^3(25860s)^2
Therefore Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.
7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s