Answer:
α = (ω²)/8π
Explanation:
The angular acceleration(α) of the carousel can be determined by using rotational
kinematics:
ω² =ωo² + 2αθ
Let's make α the subject of this equation ;
ω² - ωo² = 2αθ
α = (ω² −ωo²)/2θ
Now, from the question, since initially at rest, thus, ωo = 0
Also,since 2 revolutions, thus, θ = 2 x 2π = 4π since one revolution is 2π
Plugging in the relevant values to get ;
α = (ω²)/2(4π)
α = (ω²)/8π
Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m
Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
To solve this problem it is necessary to use the given proportions of power and energy, as well as the energy conversion factor in Jules to Calories.
The power is defined as the amount of energy lost per second and whose unit is Watt. Therefore the energy loss rate given in seconds was


The rate of energy loss per day would then be,


That is to say that Energy in Jules per lost day is 5356800J
By definition we know that 
In this way the energy in Cal is,


The number of kilocalories (food calories) must be 1279.694 KCal