The Energy is Kinetic Energy.
Kinetic Energy = 1/2*mv², Where m is mass in kg, v is velocity in m/s
Energy is 33750 Juoles, v = 30m/s
1/2*mv² = E
1/2*m*30² = 33750
m = (2*33750) / (30²) Using a calculator
m = 75 kg
Mass of object is 75 kg.
I will post my work, but is that 99 degrees Celsius and 25 degrees Celsius?
All you have to do is plug in the initial temperature for gold where it says Tg and the initial temperature for the water where it says Tw and then plug that in and you will have your answer.
Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
Answer:
D:
Explanation:
Conduction because the heat energy is transferring directly from the separate metals convection involves "currents" like in a liquid or a gas. When you turn on the stove with a pot of water on the burner the water at the bottom of the pot gets heated first almost immediately this water rises and cooler water falls. Basically the water is "stirring" or shifting, exchanging the heat energy this is why water heats so evenly.
Answer:
30298514.82 m/s
Explanation:
M = Mass of star = 2×10³ kg
r = Radius of star = 5×10³ m
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The object would be moving at a velocity of 30298514.82 m/s